Matrace

Súčasťou kvalitnej postele je aj dobre zvolený matrac. Viete, ako ho správne vybrať? Pozrite sa na tipy, ako na výber matracu a súčasne si nechajte doporučiť kvalitné matrace pre váš spánok.

Ku kvalitnej posteli patrí kvalitný matrac, ktorý svojim materiálom, tvrdosťou a koncepciou zón zodpovedná našim preferenciám. Tie sa často odvíjajú od našej hmotnosti, výšky, veku aj celkového zdravotného stavu. Pozrite sa, na čo pri výbere matracu nezabudnúť a rovno si vyberte matrace od jedného z najkvalitnejších európskych výrobcov matracov, ktoré predáva výrobca nábytku NÁBYTOK MIREK.

Dobrý výber materiálu matracu je pre kvalitný spánok základ

Zjednodušene sa dá povedať, že hlavnými typmi matracov sú pružinové matrace, latexové matrace a penové matrace. Ide o materiál, ktorý sa používa ako hlavná časť konštrukcie matracu.  Matrac totiž môže mať svoje jednotlivé vrstvy zložené aj z ďalších materiálov.

Pružinové matrace

Niekto má možná negatívna spomienky na starý pružinový matrac u babičky či prababičky. Na to však rýchlo zabudnite. Kvalitné moderné pružinové matrace umožňujú veľmi kvalitný spánok. Pružiny od tela oddeľujú ďalšie funkčné, tzv. roznášacie vrstvy.

Hľadáte pružinové matrace?

Špeciálnym typom pružinového matracu je pružinový taštičkový matrac. Každá pružina je v tomto prípade obalená do špeciálnej taštičky. Výhodou pružinového matracu je jeho vzdušnosť. Pružiny majú naviac vynikajúcu schopnosť kopírovať tvar nášho tela. Jednoducho si tiež vyberiete pružinové matrace podľa tvrdosti, o ktorú máte záujem.

Hľadáte pružinové taštičkové matrace?

Latexové matrace

Matrac z latexu má mnoho výhod. Ponúka zaujímavé ortopedické vlastnosti a vysokú elasticitu. Naviac je hypoalergický – a to anti-mikrobiálny aj odolný voči roztočom. V ponukách sa objavujú rôzne kombinácie pomeru prírodného a umelého latexu. Výhodou latexových matrací je dlhá životnosť. Nevýhodou by sa mohla zdať menšia vzdušnosť matracu. Tú ale rieši špeciálne dierovanie latexových vrstiev.  U latexových matracov sa stretávame s tzv. zónovosťou. Ide o anatomické zóny matracov, ktoré umožňujú správne prispôsobovanie sa matracu tvaru nášho tela pod jeho jednotlivými časťami.

Hľadáte latexové matrace?

Veľmi kvalitný latexový zdravotný matrac Miláno 160x200 z ponuky NÁBYTOK MIREK.

Veľmi kvalitný latexový zdravotný matrac Miláno 160x200 z ponuky NÁBYTOK MIREK.

Penové matrace

Penové matrace bývajú vyrobené z tzv. studenej HR peny. Tá je vzdušná, má dlhú životnosť, je hypoalergická a má skvelé anatomické vlastnosti. Aj ona býva formovaná do niekoľkých anatomických zón. Niekedy je konštrukcia penových matrací taká, že jedna strana nám umožňuje tvrdšie a druhá mäkšie spanie. Veľmi často býva jednou vrstvou u penových matracov tzv. lenivá pena. Niekedy sa s ňou stretneme aj pod názvom VISCO pena. Tá tvorí vrstvu, ktorá zostáva tvarovo prispôsobená tvaru nášho tela po dlhšiu dobu.

Ďalšie materiály použité v matracoch

Zatiaľ sme sa bavili predovšetkým o jadre matracov. Rôzne vrstvy matracu, alebo jeho povrch, môžu byť pritom tvorené z ďalších materiálov. Používa sa vlna, bavlna, konské vlásie, kokos alebo v poslednej dobe pohánka.

Hľadáte matrace s konským vlasom?

Tvrdosť matracu ovplyvňuje pohodlie pri spánku

Tvrdosť matrací sa udáva číselným radom – zvyčajne od 1 do 7 (od najmäkšieho po najtvrdší), ale u rôznych výrobcov sa môže rozsah číselného radu líšiť napríklad rozsahom 1 až 10. Obvykle najmäkšie matrace bývajú z latexu a zo studenej peny. Lenivá pena sa perfektne a rýchlo prispôsobuje nášmu telu a zabraňuje vzniku preležanín a otlakov. Obľúbené sú mäkké matrace u ľudí s problémami s kĺbmi. Tvrdšie matrace bývajú veľmi často vystužené kokosovým vláknom alebo konským vlásím. Najtvrdší matrac by mali používať ľudia vo vyšších váhových kategóriách.

Obľúbenými sú matrace, ktoré majú z jednej strany mäkšiu a z druhej tvrdšiu konštrukciu. Alebo matrace zónové, kde má každá zóna inú tvrdosť a tá je prispôsobená potrebám tej ktorej časti nášho tela. Zónové matrace sú však vyrábané na priemernú výšku. Takže postavou menší ľudia si ich neužijú. Podobne nie sú zónové matrace vhodné pre deti.

Hľadáte obojstranné matrace?

Myslite na to, kto bude na matraci spať

  • Mladšie vekové kategórie a deti potrebujú pre zdravý spánok tvrdší matrac. Neodporúča sa lenivá pena ani zónovanie.
  • Seniori ocenia vyššiu výšku matracu, ktorá im umožní jednoduchšie vstávanie, ale aj mäkší matrac. Vyhľadávané sú dokonca špeciálne antidekubitné matrace, ktoré zabraňujú vzniku preležanín.
  • Pokiaľ hľadáte skutočné odolný matrac napríklad do hotelov, skvelé sú pružinové a taštičkové matrace. V ponuke sú rôzne tvrdosti. Tvrdší je obvykle odolnejší.
  • Pre občasné prespanie hostí v domácnosti si vystačíte aj s najlacnejšími penovými matracmi – pokiaľ nemáte rozkladaciu pohovku, ktorá rieši občasné prespanie komplexne. Vhodné sú aj rozkladacie matrace.
  • Nezabudnite sledovať nosnosť matracu. Pokiaľ máte vyššiu váhu, nepodceňujte tento parameter. Matrac s nízkou nosnosťou vám nezaručí kvalitný spánok a jeho životnosť bude krátka. Vyberajte si vždy matrac s aspoň o 5 kg vyššou nosnosťou, než je vaša najvyššia obvyklá váha.
  • Ak si vyberáte matrac do manželskej postele a ste ako partneri výrazne odlišní čo do hmotnosti alebo výšky, nekupujte si jeden matrac, ale matrace dva. Každý prispôsobte svojim individuálnym potrebám.
Každý z nás má iné požiadavky na matrac. Vyberte si správne.

Každý z nás má iné požiadavky na matrac. Vyberte si správne.

Na poťahu matracu záleží

Nezabudnite ani na správny výber matracu podľa jeho poťahu. Ťažšie a väčšie matrace by mali mať na svojom okraji úchyty na ľahšiu manipuláciu s matracom. Výhodou je snímateľný poťah, ktorý sa dá v prípade potreby vyprať. Samozrejmosťou by mal byť pre alergikov aj do bytov a domov z prašnejších oblastí. Zvoliť si veľmi často môžete aj matrac s poťahom, ktorý má letnú a zimnú stranu.

Nezabudnite na matrac používať nielen plachtu, ale aj ochrannú podložku. Zabráni zašpineniu matracu a dokáže regulovať vami požadovanú tvrdosť matracu podľa vašich konkrétnych preferencií.

Hľadáte kvalitné matrace?