ROŠTY A LAMELOVÉ ROŠTY DO POSTELÍ

Zdravá posteľ, to je masívny drevený materiál, nezávadná povrchová úprava, kvalitný matrac a dobre zvolený posteľový rošt. Ten môže byť klasický alebo lamelový. Viete, ako si správne vybrať rošty či lamelové rošty do postele?

Postele s pevnou spodnou doskou, s ktorou sa stretneme na staršom nábytku, už dávno nie sú odborníkmi na zdravý spánok doporučované. Drevené rošty alebo lamelové rošty umožňujú, aby vzduch dobre cirkuloval a nedochádzalo k vlhnutiu postele od potu, ale aj v dôsledku nahromadenej vlhkosti a vodným parám v miestnosti. Udržať suchý matrac je veľmi dôležité. Len v suchom prostredí nedochádza k množeniu roztočov a baktérií.

Kvalitné drevené postele sú obvykle vybavené základným dreveným latkovým roštom, ktorý splňuje požiadavky na zdravé spanie. S týmto roštom sú dodávané napríklad manželské drevené postele z masívu slovenského výrobcu NÁBYTOK MIREK. Pokiaľ chcete pre svoj zdravý spánok urobiť ešte viac, vybavte svoju posteľ roštom s lamelami. Lamelový rošt nielenže zaisťuje už zmienenú vzdušnosť pre matrac, ale vďaka pružným lamelám dokáže tvar matracu prispôsobiť tvaru nášho tela a jeho potrebám.

Bez kvalitného posteľového roštu nedokáže matrac správne plniť svoju funkciu.

Bez kvalitného posteľového roštu nedokáže matrac správne plniť svoju funkciu.

Ako si vybrať lamelový rošt?

Pokiaľ sa rozhodnete pre lamelový rošt, je doležité vedieť, že existujú dva druhy posteľových lamelových roštov. Pevný a polohovateľný (ktorý môže byť ovládaný manuálne alebo elektricky). Kvalita lamelového roštu sa odvíja od počtu lamiel, materiálu, z ktorého sú vyrobené, z kvality a formy upevnenia lamiel, zo šírky lamiel a z ich vzájomného rozostupu.

Sledujte nosnosť roštu. Lamelové rošty bývajú koncipované obvykle na hmotnosť 80 až 130 kilogramov. Pokiaľ vyberáte lamelový rošt pre dieťa, menšiu osobu alebo naopak osobu s vyššou hmotnosťou, hľadajte vhodný rošt pre tieto váhové kategórie. Kvalitné lamelové rošty majú pri dĺžke 200 cm 28 lamiel.

Polohovateľný lamelový rošt od firmy NÁBYTOK MIREK.

Polohovateľný lamelový rošt od firmy NÁBYTOK MIREK.

Kedy si vybrať klasický lamelový rošt a kedy polohovateľný?

Už samotný fakt, že ste zvolili lamelový rošt, umožní vášmu telu v noci lepšie regenerovať. Polohovateľný lamelový rošt však dokáže ešte viac. Bolí vás často krčná chrbtica a žiadny vankúš nie je pre vás optimálny? Pomôcť dokáže práve polohovateľný rošt, na ktorom si môžete zdvihnúť časť pod hlavou. Pohodlie môžete ponúknuť aj svojim nohám. Obecne je známe, že je dobré dávať nohy do vyvýšenej polohy. S polohovateľným roštom si to dokážete dopriať aj v noci.

Lamelové rošty

Kedy zvoliť latkový rošt a kedy lamelový?

Ešte raz sa vrátime k problematike latkový rošt verzus lamelový rošt. Obecne platí zásada, že rošt má byť pre zdravý spánok samozrejmosťou. Klasický latkový je vhodný pre občasné spanie, pre deti a pre ľudí s hmotnosťou do 60 kg. Dospelí nad túto hmotnosť by mali svoju posteľ vybaviť lamelovým roštom.

Lamelové rošty bývajú k dispozícii vo veľkostiach 80×200, 90×200, 100×200, 120×200 a 140×200 cm. Pre široké manželské postele od 160×200 cm sa počíta s použitím dvoch roštov – pre každú spiacu osobu samostatne.