Nábytok do spálne

Nábytok do spálne musí byť praktický a zdravý. Materiál, z ktorého je vyrobený, ovplyvňuje kvalitu nášho spánku. Zároveň musí byť praktický a samozrejme lahodiť oku.

Spálňa by mala byť miestom, kde si odpočinieme po náročnom dni. Náš deň v nej začína aj končí. Táto jediná veta vystihuje to, čo by nám naša spálňa mala poskytovať a tomuto faktu by mal byť prispôsobený aj náš nábytok do spálne. Nebudeme se teraz zaoberať samotnou posteľou, ale ostatným zariadením spálne. Veľmi často totiž máme tendenciu do spálne dávať vyradený nábytok z iných miestností, robiť z nej multifunkčnú miestnosť, alebo sa ju snažíme doslova do centimetra zastavať ďalším a ďalším úložným nábytkom. A to je chyba. Pre zdravý spánok nielenže potrebujeme „zdravý“ nábytok z kvalitných a nezávadných materiálov, ale aj vzdušnosť, pretože pre kvalitný spánok potrebujeme dostatok kyslíku. A ten nám so zastaveným priestorom výrazne ubúda.

Nábytok do spálne od A do Z: čo patrí do spálne a čo už nie

Posteľ do spálne – doprajte si pohodlie kľudne „šité“ na mieru

Základom spálne je dobrá a kvalitná posteľ, ktorá má byť dostatočne veľká pre naše potreby. Nenašli ste takú v klasickom sortimente? Nechajte si ju vyrobiť či upraviť na mieru. Postele na mieru, napríklad s predĺženou dĺžkou alebo zvýšenou výškou, dnes už nie sú nič neobvyklého. Postele na mieru z kvalitného dreveného masívu ponúka slovenský výrobca NÁBYTOK MIREK.

Posteľ do spálne – doprajte si pohodlie kľudne „šité“ na mieru

Posteľ do spálne – doprajte si pohodlie kľudne „šité“ na mieru

Zdravé postele z dreveného masívu pre zdravú spálňu

Nočné stolíky – tie zladené pristanú spálni najviac

Nočný stolík do spálni jednoznačne patrí. Slúži nám ako odkladací priestor na okuliare, knižku, pohár s vodou, na náš mobilný telefón a na mnoho ďalších vecí, ktoré oceníme mať v posteli pri ruke. Aj keď dnešné trendy niekedy preferujú tzv. eklektický štýl bývania – tedy porušovanie pravidiel a niekedy kombinovanie zdanlivo nekombinovateľného, pravdou je, že nočné stolíky zladené do štýlu postele ev. celej miestnosti, pristanú spálni omnoho viac.

Niekedy si vystačíme s jednoduchým odkladacím priestorom, ale obvykle viac oceníme nočný stolík so skrinkou alebo šuplíkom. Ukryjú, čo nepotrebujeme vystavovať na oči iným, súčasne nám pomáhajú udržať si v okolí postele a v celej spálni poriadok.

Nočný stolík by mal mať správnu výšku, ale aj tvar vzhľadom ku konštrukcii našej postele. Kvalitný výrobcovia nábytku ponúkajú nočné stolíky na mieru tak, aby ladili s posteľov aj ostatným nábytkom, boli veľkostne uspôsobené tvaru, veľkosti a výške postele a poskytovali kvalitný odkladací priestor.

Nočné stolíky – tie zladené pristanú spálni najviac

Nočné stolíky – tie zladené pristanú spálni najviac

Drevené nočné stolíky z masívu

Šatníkové skrine – do spálne, ale nielen tam

Pokiaľ máme dostatočne veľkú spálňu, máme možnosť do nej umiestniť skriňu. Nemusí ísť o kompletnú šatňu. Nie je vždy vhodné ani oberať sa o priestor vstavanými skriňami. Pokiaľ máme možnosť mať šatné priestory mimo spálňu, využime to. Do spálne potom môžme umiestniť menšie šatníkové skrine, ktoré vypadajú vzdušne a umožnia nám mať najdôležitejšie oblečenie po ruke.

Opäť dbajte na výber materiálu. Aj na šatníkovú skriňu do spálne patrí kvalitné masívne drevo s ekologickou povrchovou úpravou. Vyhnete sa tak problémom, ktoré môžu spôsobovať rôzne chemické zmesi v lepených materiíloch a farbivách. Novým trendom je ošetrovanie nábytku včelím voskom. A nemusí ísť len o nábytok v rustikálnom štýle, ktorý býva obvykle z mäkkého ihličnatého dreva – zo smreku alebo borovice. Často ide o nábytok v súčasnom modernom dizajne – z dubu alebo z brezy.

Šatníkové skrine – do spálne, ale nielen tam

Šatníkové skrine – do spálne, ale nielen tam

Drevené šatníkové skrine

Komody – z masívu môžu byť v modernom aj vo vidieckom štýle

Komody bývali praktickou súčasťou spální aj obytných priestorov. Potom sa v dobe sektorového nábytku na čas z našich obydlí vytratili. Našťastie sú ale zase späť. Ťažko totiž nájdete praktickejší kúsok nábytku na odkladanie bielizne, ale aj menších kúskov šatníku, ako sú pyžamá, tričká, posteľná bielizeň i rôzne módne doplnky.

Drevené komody naviac veľmi krásne vykresľujú interiér spálne. Sú nižšie než šatníkové skrine a umožňujú nám na komodu alebo nad ňu umiestniť rôzne dekorácie. Luxusné komody z masívu sú veľmi trvanlivé a v podstate nezničiteľné. Do moderného interiéru sú veľmi vyhľadávanými dubové komody. Majú čistý dizajn, ktorý môže byť doplnený moderným kovaním, ale veľmi obľúbeným typom je drevená komoda bez kovania, u ktorej je otváranie šuplíkov a skriniek vyriešené ich špeciálnym tvarovaním.

Pre rustikálne interiéry je komoda základ. Rustikálne vidiecke komody majú obvykle ozdobne frézované časti a doplňuje ich rustikálne kovanie. Hodia sa nielen do vidieckych interiérov a chalúp, ale aj do historicky ladených a romantických spální.

Komody – z masívu môžu byť v modernom aj vo vidieckom štýle

Komody – z masívu môžu byť v modernom aj vo vidieckom štýle

Drevené komody z masívu

Na čo si dať pri výbere spálňového nábytku pozor?

  • Dobre zariadená spálňa je vzdušná a nie je preplnená nábytkom.
  • Nesnažte sa zo spálne urobiť komoru na odkladanie nepotrebných vecí ani šatňu pre celú rodinu.
  • Neporušujte filozofickú podstatu spálne – je to miesto pre odpočinok a nie na prácu.
  • Zladený nábytok pôsobí harmonickejšie, ako eklektický, pravidlá porušujúci, štýl.